Järjestämme muotoilutapahtumia, koulutuksia sekä verkostoitumistilaisuuksia. Otamme osaa kulttuuripoliittisiin ja kaupunkimuotoilullisiin kysymyksiin ja toimimme aktiivisesti vanhan kaupungin ja Brinkkalan alueen kehittämisessä.

Brändejämme ovat:

Varför Paris, vi ju har Åbo™

DESIGN OPEN HOUSE

Uuden Muotoilun Joulumarket

Turku Design Festival (TDF)

 

Teemme yhteistyötä tapahtumatuottajien, museoiden, oppilaitosten sekä Brinkkala-kollektiivin kanssa. Kumppaneitamme ovat mm. Kirkkopuiston terassi / Design Sundays, Luostarimäen käsityöläismuseo, Uuden muotoilun pikkujoulumarket / Visit Naantali, Konstrundan, Taiteiden yö ja Lounais-Suomen Jätehuolto.

 

Vuonna 2019 UMY käynnisti Muotoilukeskus-hankkeen, joka nyttemmin tunnetaan nimellä Design Open House. Hankkeessa pyritään saamaan kaupunkiin aktiivista muotoilupolitiikkaa ja muotoilu osaksi Turun kaupungin kulttuuristrategiaa.

 

TAPAHTUMAT

Uuden Muotoilun Joulumarket

Perinteinen Uuden Muotoilun Joulumarket kokoaa jälleen kotimaisen muotoilun tekijät ja tuhannet ystävät joulun alla yhteen sunnuntaina 11.12. klo 11-17 Taiteen taloon Vanhan Suurtorin joulumarkkinoiden kylkeen.

Tervetuloa ihastumaan uuteen muotoiluun, tutustumaan sen tekijöihin, nauttimaan tunnelmasta sekä tekemään uniikkeja löytöjä itselle tai pukinkonttiin. Mukana on kymmeniä designbrändejä ja kattava valikoima kestäviä, kauniita ja laadukkaita asusteita, vaatteita, koruja ja sisustustuotteita.

MUKANA

AVERI www.averidesign.fi
Blomma creatives www.blomma.fi
COBBLERINA www.cobblerina.com
FRENN www.frennhelsinki.com
HanJan Kimonos
Jatuli www.jatuli.com
Katztudio www.katztudio.com
Kissapuu www.kissapuu.com
Klaus Haapaniemi Giants www.klaush.com/collections/klaus-haapaniemi-giants
Koivisto Studio www.koivistostudio.com
KOTONA sisustus www.kotonasisustus.fi
Maanantaimalli www.maanantaimalli.fi
Maja Style www.majastyle.fi
Mary a. jalava www.maryajalava.com
Moi Mimosa & Belaba slow fashion www.instagram.com/moimimosa.fi
Muotoiluhuone TUOKIO www.kauppatuokio.fi
Naskali Leather ww.naskalileather.com
Pauliina Rundgren HandiCrafts www.prhandicrafts.fi
Pispala Clothing www.pispalaclothing.com
Pimppapaja www.pimppapaja.fi
RARA natura www.raranatura.fi
Ruter knekt design www.ruterknektdesign.com
Sohvila www.sohvila.fi
Studio Meeri Särkkä www.meerisarkka.fi
Susanna Nurminen design www.susannanurminen.com
THINK TODAY www.thinktoday.fi
TUOHI Jewelry www.tuohijewelry.com/fi
TYLLi www.tylli.fi
Valokuvaaja Vesa Aaltonen www.tuotteet.aaltonenvesa.com
Valona www.valona.fi
VirkkausKoukussa www.virkkauskoukussa-shop.fi
Uuden muotoilun yhdistys / Varför Paris vi har ju Åbo

SAAPUMINEN

Taiteen talolle on helppo saapua jalan, pyörällä tai julkisilla! Pääset Taiteen talon pihalle Nunnankadulta tai Vanhan Suurtorin joulumarkkinoilta Brinkkalan pihan kautta. Parkkipaikkoja löytyy Tuomiokirkon ympäristöstä tai Hämeenkadun varrelta.

ESTEETTÖMYYS

Taiteen talon piha on mukulakiveä. Rakennuksen pääovi on esteetön. Tilassa on tilavuudeltaan esteetön mutta raskasovinen hissi, jolla pääsee myyntisaliin 2. kerrokseen. Lisätietoa esteettömyydestä: https://www.turku.fi/taiteen-talo/saavutettavuus

 

DESIGN BUTIKEN

Design Butiken avautuu  26.11-18.12.2022 neljäksi adventtiviikonlopuksi Turun vanhaan kaupunkiin Brinkkalan taloon, Taito Shopin naapuriin.

Tervetuloa joululahjaostoksille kotimaisen muotoilun popup-kauppaan! 💖

AUKIOLO:

La-Su 26.-27.11. klo 11-17
La-Su 03.-04.12. klo 11-17
La-Su 10.-11.12. klo 11-17
La-Su 17.-18.12. klo 11-17

Vanha Suurtori 3, Brinkkalan talo (Taito Shopin viereinen sisäänkäynti)

 

MUKANA BUTIKEN POP UPISSA:

Anette Ahokas Design www.anetteahokasdesign.com
ELISA PENTTILÄ www.elisapenttila.fi
Kaunist www.kaunist.com
Muotoiluhuone TUOKIO www.kauppatuokio.fi
Kui Design www.kuidesign.fi
MARLESKIN www.marleskin.com
Mary a. jalava www.maryajalava.com
LITTLEBITDESIGN www.littlebitdesign.fi
Design by Ilona www.designbyilona.fi
THINK TODAY www.thinktoday.fi
Valokuvaaja Vesa Aaltonen www.tuotteet.aaltonenvesa.com
KO-KO-A tuotteet www.kokoatuotteet.fi
Tina’s Design House www.tinasdesignhouse.fi
Hookoohoo design www.hookoohoo.fi
Uuden muotoilun yhdistys / Varför Paris vi har ju Åbo